Harry Kane sier at han ville byttet Ballon d’Or-trofeet sitt mot en vinnermedalje fra Champions League. Bayern-spissen, som er 33 år gammel, ble den første engelskmannen siden 2001 som vant prisen, foran Real Madrids Kylian Mbappé og Barcelonas Lamine Yamal.
Kane, som venter å skrive under en ny kontrakt med Bayern «i løpet av de neste dagene», sier at det å vinne Europas fremste klubbturnering er det viktigste for ham nå etter en «rollercoaster» av en uke.
«Lagtrofeer er grunnen til at vi spiller fotball. Lagaspektet i sporten vår er veldig, veldig viktig», sa Kane på en pressekonferanse før Bayerns Champions League-kamp mot Atlético Madrid i den spanske hovedstaden.
«Ballon d’Or forrige uke var en av de beste følelsene jeg har hatt i livet og karrieren. Men å ha øyeblikk med laget, feiring med klubben – å kunne løfte Champions League med Bayern ville være en utrolig følelse.»
Da han ble spurt om han måtte velge mellom å løfte Europacupen eller Ballon d’Or, svarte Englands kaptein: «Jeg ville valgt Champions League, men jeg har muligheten til å gjøre begge deler. La oss se hva som skjer.»
Kane ble hyllet under Ballon d’Or-seremonien i London og ble den femte engelskmannen som vinner prisen. Han blir med Michael Owen, Sir Stanley Matthews, Sir Bobby Charlton og Kevin Keegan på en elitisk liste.
Bayern og supporterne hyllet også Kane før lørdagens Der Klassiker mot Borussia Dortmund. Klubben hadde ikke hatt en Ballon d’Or-vinner siden Karl-Heinz Rummenigge vant prisen i 1981.
«Det har vært en rollercoaster siden feiringen», sa Kane, som scoret 73 mål for klubb og land i fjor, da han hjalp Bayern til et nasjonalt trippel. «Det var en enorm opptur for meg, men også for klubben. Uten tvil en av de beste følelsene jeg noensinne har hatt.»
«Men vi har hatt noen nedturer og mange ekstremer vi har måttet håndtere. Det har gjort oss nærmere hverandre, og vi kjemper for hvert øyeblikk.»
«Ekstremt nær» ny kontrakt
Kane sa at det har vært «gode samtaler» de siste dagene om en ny kontrakt med Bayern, og at han er «ekstremt nær» å skrive under.
«Mye av det større er på plass, og vi er fornøyde med det», sa Kane, som kom til Bayern fra Tottenham for 86,4 millioner pund (100 millioner euro) i august 2023. «Men i hver kontrakt finnes det masse små ting, detaljer som advokatene til slutt må forhandle om og finne ut av.»
«Samlet sett vil jeg si at det er snakk om flere dager enn uker. Etter det jeg har hørt, gikk samtalene bra også i dag. Forhåpentligvis kan vi komme dit at vi får gjort noe i løpet av de neste dagene.»
Kompany borte fra laget
Bayerns forberedelser har også blitt overskygget av at hovedtrener Vincent Kompany er borte. Belgieren ble kjørt til sykehus etter å ha kollapset under en treningsøkt med Bayerns reservelag 23. oktober.
Kompany ble utskrevet fem dager senere og fortsetter restitusjonen sin, men det er ingen fastsatt dato for når han kommer tilbake. Assistent Aaron Danks har ledet førstelaget i hans fravær.
Kane innrømmer at det er vanskelig å være uten treneren, men understreker at troppen takler situasjonen godt. «Vi savner treneren vår, men alle har muligheten til å vise hva de går for, og det er en lang vei igjen», sa han.