
Hansi Flick vil ikke utelukke at Barcelona henter en midtstopper i den kommende vintertransferperioden.
Barcelona-treneren har sett laget miste en god seriesnute etter tap mot Paris Saint-Germain og Real Madrid. Neste motstander er Deportivo Alavés, og Barcelona spiller i den 11. runden i den spanske ligaen i morgen, lørdag.
Transfer og vintervindu
På pressekonferansen ble Flick spurt om klubben vil hente en midtstopper. «Jeg snakket om dette da transfervinduet åpnet, og jeg sa at vi alltid ser etter det som er best for laget, og hvordan vi kan forbedre det», sa han.
Han la til: «Vi får se hva som skjer. Det er fortsatt noen uker før vintervinduet åpner. Vi snakker daglig om mange ting med Deco, Bojan og medlemmene av min tekniske stab. Hvis vi klarer å gjøre noe, så gjør vi kanskje det.»
Forsvarsspillet
Flick ble også spurt om hvorfor det defensive systemet virker skjørt. Han mente at forsvar ikke bare er forsvarsrekkens ansvar. «Til syvende og sist er ikke forsvarsarbeid bare forsvarsrekkens ansvar, for spissen tar også del i den defensive prosessen. Alle har et ansvar for det.»
Tyskeren understreket at laget må gjøre bedre fra start: «Først og fremst må vi ikke miste ballen så lett. Vi mistet noen baller mot Real Madrid, og det er ikke bra. Det skjer ofte med oss, og vi må spille med mer intelligens og konsentrasjon.»
Han fortsatte: «Når vi forsvarer inne i straffesparkfeltet, er det også viktig å dekke motspillerne godt, og det var noe vi heller ikke gjorde. Vi må forbedre disse sidene. Vi trener på dem, vi tar dem med i betraktningen, og vi snakker om dem med spillerne.»
Ballon d’Or og Lamine Yamal
Flick ble også spurt om at Lamine Yamal tapte kampen om Ballon d’Or. «Harry Kane fortjente også å vinne den. Dere kjenner min mening om Lamine, for jeg mener at han har det nivået som kvalifiserer ham til å vinne denne prisen. Det har jeg sagt til ham og til laget.»
Han la til: «Pau Cubarsí fortjente også å vinne Kopa-trofeet, for han hadde en eksepsjonell sesong og en fantastisk VM.»
Om Yamal sa treneren: «Men det jeg ser, og det jeg føler, er at jeg er veldig stolt av Yamal. Reaksjonen hans var god, og det jeg ser på trening er at han har stor fokus. Slik oppfører mestere seg, og jeg er veldig glad for at han følger denne tilnærmingen og har denne mentaliteten.»
Flick avsluttet med: «Vi aksepterer det. Og jeg er glad for at denne saken er over, slik at vi kan fokusere på ting som er veldig viktige for oss.»