Fabregas’ Como klatret seg opp til 4. plass etter rekordkveld med 9 mål

Como vant 9-1 over Lens i ligaspillet i Champions League onsdag, og satte dermed rekord for flest mål på bortebane av noe lag i konkurransens historie. Seieren løftet samtidig laget opp til fjerdeplass på tabellen.

Laget i Serie A trenes av Cesc Fàbregas, den tidligere stjernen fra Arsenal, Barcelona og Chelsea. Han var fornøyd etter kampen.

“Det har vært en fantastisk kveld for Como, for alle våre fans, og for mange av de unge spillerne som nettopp har startet karrieren sin,” sa Fàbregas. “Men vi må holde beina på bakken, forbli ydmyke og fortsette å jobbe hardt. Dette er noe vi alltid må lære av.”

Douvikas og Paz imponerte

Tasos Douvikas ble bare den tredje greske landslagsspilleren som har scoret et hattrick i Champions League. Argentinske Nico Paz styrte spillet med to målgivende pasninger i tillegg til et nydelig mål som gjorde det 3-0 i det 40. minutt.

Lucas Da Cunha, Marc-Oliver Kempf, Mattia Liberali, Martin Baturina og Matteo Papaccioli scoret også for Como mot Lens, som ligger på niendeplass i Ligue 1.

Hattricket til Douvikas var det første for en Como-spiller i europeisk sammenheng. Det er ikke overraskende, ettersom dette er første sesong klubben fra den italienske luksusferieorten noensinne har spilt i Champions League, Europa League eller Conference League.

Rekorder og sammenligninger

De ni målene til Como tilsvarer Bayern München sin rekord for flest mål i en kamp, enten hjemme eller borte. Totalt har laget scoret 19 mål i de fire Champions League-kampene så langt. Det er ett mål færre enn det regjerende toerkampionen Paris Saint-Germain har scoret i samme periode.

Fàbregas advarte mot å la seg rive med.

“Vi må lære dette nå, slik at vi ikke tror vårt eget hype eller tenker at jobben er gjort,” sa han. “Vi må lære å si: ‘Okay, det var en god dag, la oss gå videre og fortsette å levere gode prestasjoner.'”

Åtte måls margin var også en rekord. Den deler rekorden med Liverpools 8-0-seier over Besiktas i 2007 og Real Madrids 8-0-seier over Malmö i 2015.

Serie A

Hjemme i Serie A ligger Como på fjerdeplass med 23 poeng etter 10 kamper, fem poeng bak serieledende Lazio. Neste søndag møter laget Inter, som ligger på andreplass.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *